S novoročným obdobím súvisia aj novoročné predsavzatia.

Prinášame vám 5 inšpirácií, ktoré vám pomôžu zlepšiť imunitu

  1. Pol hodinu denne pohybu na čerstvom vzduchu

Výživu sme posilnili, základ sme zvládli, ideme ďalej. No pri príklade s autom ešte zotrváme. Je všeobecne známe, že ak nebudeme auto pravidelne prevetrávať a necháme ho dlho stáť, začne nám chátrať, korodovať a ako prvé si to odnesie baterka. Bez pravidelného zabiehania prichádzajú niektoré problémy až neuveriteľne priskoro. Tak je to aj s našim telom. Každý deň pol hodina chôdze na čerstvom vzduchu je viac ako týždenný pobyt v Tatrách jedenkrát počas roka. Ak tomu pridáme ešte aj 2-3krát do týždňa rekreačný šport alebo primerané telesné cvičenie, stačí 20 minút denne, naše telo sa nám v dlhodobom horizonte poďakuje. Pohybom ho udržíme vitálne a v dobrej kondícii po veľmi dlhú dobu.

ccc

  1. Kvalitnejší spánok

Možno to bude znieť čudne, ale spánok je tajný elixír. Je to periodický stav, v ktorom je myseľ i telo v absolútnom pokoji. Ak si ho nedoprajeme, správame sa neprirodzene. Takých ľudí nikto nemá rad a za druhé, sami sa tým ochudobňujeme o tie najväčšie ceny, ktoré môže živý tvor vďaka spánku povyhrávať. Zvyčajne platí, že bdenie pôsobí katabolicky (rozkladá nás, prebieha výdaj), zatiaľ čo spánok anabolicky (buduje nás, prebieha príjem). Práve spánok je ten, ktorý podporuje rast a omladzovanie imunitného systému, tiež kostrovej a svalovej sústavy. Kvalitný spánok posilňuje imunitný systém, vyrovnáva hladiny hormónov, zvyšuje intenzitu metabolizmu, dodáva telesnú energiu a zlepšuje činnosť mozgu. Preto, ak svojmu organizmu odopierame tento úplne prirodzený stav a možnosť regenerácie, nikdy nenadobudneme telo a život po akom túžime. Snahu skvalitniť svoj spánok pomôžu naštartovať nasledujúce tipy: snažte sa dodržať vyššie odporúčania o kvalitnej výžive a dostatku pohybu na čerstvom vzduchu, ďalej, aspoň polhodinu pred spaním nehľaďte do obrazoviek, vyhláste zákaz prijímania kofeínu, nespite v horúčave, do postele chodievajte v správnom čase a venujte viac pozornosti a času pre výber vhodného matraca a vankúša. Častokrát za únavou a uboleným telom po každom prebudení je zlé, preležané, príliš mäkké alebo príliš tvrdé lôžko.

accdaafvfbvs

  1. Meditujte a hľadajte dôvody na úsmev

Nič nie je iba ružové. To, že sa občas nachádzame v ťažších obdobiach k životu jednoducho patrí. Existuje však spôsob ako sa aj s ťažkým nadelením vysporiadať a zabrániť, aby nás trápenie ničilo. Receptom je aktívne vyhľadávanie dôvodov na úsmev a smiech. Niekedy nám môže chvíľku úľavy poskytnúť dobrý vtip, alebo komédia, zábavná relácia, stretnutie s priateľmi, alebo spoločnosť domáceho zvieratka. Skúste obmedziť negatívne správy ohľadom diania doma i vo svete na nevyhnutné minimum. Mať prehľad napríklad aj o aktuálnej pandemickej situácii neznamená nechať sa nimi pohltiť. Po druhé, vyhýbajte sa vysávačom energie. Nebojte sa prerušiť kontakty s ľuďmi, ktorých nemáte radi alebo vám spôsobujú nepríjemné pocity. Ak máte niekoho spoločnosť naozaj radi, nevzdávajte sa jej ani počas ťažších období. Ak osobné stretnutie nie je možné, telefonujte, vyskúšajte videohovory, alebo znovuobjavte čaro písomnej korešpondencie. Byť v kontakte so životom a ľuďmi, ktorí vám dokážu vyčariť úsmev na duši je dôležité.

xc b jjmfg

  1. Obmedzte fajčenie a väčšie množstvá alkoholu

Na záver niečo, čo mnohí z nás počúvame iba s nevôľou. Je vo všeobecnosti známe, že fajčenie a požívanie nadmerného množstva alkoholu je škodlivé. Nielenže narušuje imunitný systém, ale tiež spôsobuje závislosti a tie majú častokrát omnoho horší dopad, než sú zdravotné následky napáchané na tele jednotlivca. Závislosti totiž ovplyvňujú kvalitu života a tiež imunitného systému aj ďalších členov rodiny, ktorí s fajčiarom či alkoholikom v domácnosti bývajú. Skúška skoncovať s fajčením a alkoholom je skúškou vlastného ega. Nebuďme sebeckí, zbavme sa zlozvykov a zabojujme za svoju imunitu aj imunitu svojich blízkych.

hk,kfgdgdyg

  1. Väčšie porcie vitamínov a minerálov

Prísun kvalitnej výživy je alfou a omegou bytia. O tom niet pochýb a sme radi, že to môžeme učiť aj naše deti. Aby tomu porozumeli, najčastejšie im to vysvetľujeme na príklade o autíčku. Naše telo je totiž ako auto. Aby nám fungovalo je našou povinnosťou sledovať stav jeho nádrže a vedieť čo do nej potrebuje tankovať, či je to benzín alebo nafta, či plyn alebo elektrina. Ak mu ju nebudeme pravidelne dopĺňať, jedného dňa mu dôjde a zostane stáť. Ak tankovať budeme, ale zvolíme nesprávnu výživu, spôsobíme mu obrovské problémy, vyradíme ho z prevádzky a zachráni ho už len drahý servis a poriadny preplach „žalúdka“. Tak je to aj s našim telom. Je na každom z nás, aby sme sa o seba starali a zistili, čo potrebujeme pravidelne dopĺňať. Základom pre imunitný systém nás všetkých sú vitamíny C, E a betakarotén. V zime, keď sa nám dostáva slnečných lúčov pomenej a v týchto pandemických časoch obzvlášť, je k nim potrebné pridať „slnečný vitamín“ D. Z minerálov sú to najčastejšie zinok a selén, ktorých máme nedostatok, a to preto, že v zimných mesiacoch nemáme k dispozícii toľko čerstvej stravy, ovocia a zeleniny ako počas leta. A práve v jesennom a zimnom období sa darí vírusom a sezónnym ochoreniam súvisiacim s nachladnutím najviac. Aby sme si zachovali prirodzenú odolnosť organizmu a podporili imunitu je vhodné siahnuť po komplexnejšej výžive. Poriadny kaliber nájdete aj v našom sirupe na podporu imunity s názvom Alpikol. Účinnými látkami sú tu extrakty z plodov bazy čiernej, viaceré betaglukany, extrakt z koreňa africkej pelargónie, plodov ostružiny malinovej a čo je ešte dôležité, neobsahuje žiadne syntetické farbivá a arómy.

fdgbhfzjz